Armen Tyler 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Veneer LCTYBABRWA26
Thumbnail Filmstrip of Tyler 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Veneer Images
    Tyler 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Veneer
    Purchase Tyler 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Veneer
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE UP TO 10% OFF - CLICK HERE.
    Brand: Armen Living
    Shop The Entire Tyler Collection!
    SKU: LCTYBABRWA26
    Availability: OUT OF STOCK
    Delivery and Options
    Free UPS/FedEx Delivery in 5-7 Days:
    Armen Living LCTYBABRWA26 Tyler 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Veneer
    The Armen Living Tyler mid-century bar stool is a standout in any contemporary household setting. The Tyler's beautiful walnut wood frame is perfectly accented by its Leatherette upholstered seat and back. The Tyler is wonderfully versatile, sporting a stylish yet practical appearance as well as a 360 degree swivel function for exceptional mobility. The Tyler is available in 26 inch counter and 30 inch bar height with brown Leatherette.
    Features:
    • Brown Leatherette & Walnut Veneer
    • 360 degree swivel seat for exceptional mobility
    • Sturdy walnut finished wooden legs w/ footrest for added comfort
    • Available in Counter Height or Bar Height
    • Manufacturer's 1 Year Limited Warranty
    • NOTE: Fabric color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings
    • Assembly required
    Dimensions: 20"W x 20"D x 37.5"H, Seat: 15"W x 17.5"D x 26"H
    • Weight: 22.00
    • UPC: 643507356234
    • Armen-LCTYBABRWA26
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Complete the Collection!
    Write a review for Tyler 26" Swivel Counter Stool Brown Leatherette & Walnut Veneer