Amantii Tru View Bespoke 75" Indoor Outdoor 3 Sided Electric Fireplace with WIFI & Bluetooth TRV-75-BESPOKE
Thumbnail Filmstrip of Tru View Bespoke 75" Indoor Outdoor 3 Sided Electric Fireplace with WIFI & Bluetooth Images
    Tru View Bespoke 75" Indoor Outdoor 3 Sided Electric Fireplace with WIFI & Bluetooth
    Purchase Tru View Bespoke 75" Indoor Outdoor 3 Sided Electric Fireplace with WIFI & Bluetooth
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE 10% OFF NOW - CLICK HERE.
    Brand: Amantii
    Shop The Entire Tru-View Collection!
    SKU: TRV-75-BESPOKE
    Availability: OUT OF STOCK
    Delivery and Options
    Free Standard Curbside Delivery:
    Amantii TRV-75-BESPOKE Tru View Bespoke 75" Indoor Outdoor 3 Sided Electric Fireplace with WIFI & Bluetooth
    It is possible to make multiple sizes by simply placing two or three units together of any size. For example, a linear fireplace of 90" can be created by joining two 45" Tru View Bespoke units together. Combine a 55" and 65" Tru View Bespoke for 120". Any size can be combined, and the possibilities are endless. Unlike other fireplaces, the Tru View Bespoke features customizable installation and connectable units for a grand masterpiece. PLEASE NOTE: Images shown with optional logs and/or fireplace media NOT INCLUDED.
    Features:
    • 5 Year Warranty
    • Programmable timer & thermostat allows you to decide the temperature of the room
    • Smart Room Temperature Control: 59 to 82 degrees F (15 to 28 C)
    • Front flow heating & hidden venting so it can be recessed or semi flush mounted
    • 1465W, 5000 BTU, heats up to 500 Sq. Ft.
    • Patented thermostatic remote included
    • 50000 hours lifetime LED light source
    • Adjustable ember bed colors that allow for the possibility of auto mixing thousand of colors
    • Adjustable flame brightness and speed that can be turned on separately
    • Most quiet and reliable components in the industry
    • Combine mutiple units to create a customized size to fit your space
    • Masonry finish to trim option
    • Please refer to the owner's manual for additional information on outdoor installation
    • Wide range of other optional fireplace media decor options available separately
    Dimensions: 76.125"W x 15"D x 29.375"H, Glass Viewing Opening Front: 75"W x 20"H, Glass Viewing Opening Side: approx: 8.75"
    • Weight: 227.30
    • UPC: 628110804884
    • Amantii-TRV-75-BESPOKE
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Recently Viewed Products
    Write a review for Tru View Bespoke 75" Indoor Outdoor 3 Sided Electric Fireplace WiFi Bluetooth