Armen Brandy 30" Swivel Bar Stool in Tan Fabric & Espresso Wood (Set of 2) LCBDBAESTN30
Thumbnail Filmstrip of Brandy 30" Swivel Bar Stool in Tan Fabric & Espresso Wood (Set of 2) Images
    Brandy 30" Swivel Bar Stool in Tan Fabric & Espresso Wood (Set of 2)
    Purchase Brandy 30" Swivel Bar Stool in Tan Fabric & Espresso Wood (Set of 2)
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE UP TO 10% OFF - CLICK HERE.
    Brand: Armen Living
    Shop The Entire Brandy Collection!
    SKU: LCBDBAESTN30
    Availability: OUT OF STOCK
    Delivery and Options
    Average Delivery Time is 2 to 3 Weeks:
    Armen Living LCBDBAESTN30 Brandy 30" Swivel Bar Stool in Tan Fabric & Espresso Wood (Set of 2)
    The Armen Living Brandy wood stool is an excellent choice for the transitional or contemporary household. Constructed from a combination of eucalyptus and birch wood, the Brandy assures a level of durability that is only matched by the style of the stool's elegant Espresso finish. The fabric upholstered seat and back are foam padded and exceptionally comfortable. The rounded low back hugs the user when seated while the added footrest provides added support and comfort. The feet are tipped with floor protectors, assuring that the stool will not slip on or scratch hardwood floors when moved. The beautiful Brandy stool is available in two industry standard sizes: 26" counter height and 30" bar height. This wood barstool is available in gray or tan fabric.
    Features:
    • Brandy contemporary bar stool in espresso wood finish and tan fabric
    • 360 degree swivel function allows for enhanced mobility while seated
    • Low back design provides exceptional lumbar support
    • Included footrest provides additional user support
    • Manufacturer's 1 year limited warranty
    • Note: fabric color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings.
    Dimensions: 22.5"W x 23"D x 43.5"H, Seat: 21"W x 17"D x 30.5"H, Back Height: 12", Leg Height: 25.5"
    • Weight: 28.00
    • UPC: 638126208965
    • Armen-LCBDBAESTN30
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Write a review for Brandy 30" Swivel Bar Stool Tan Fabric & Espresso Wood (Set of 2)