Armen Daxton 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Finish LCDXBAWABR26
Thumbnail Filmstrip of Daxton 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Finish Images
    Daxton 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Finish
    Purchase Daxton 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Finish
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE UP TO 10% OFF - CLICK HERE.
    Brand: Armen Living
    Shop The Entire Daxton Collection!
    SKU: LCDXBAWABR26
    Availability: IN STOCK
    Delivery and Options
    Free UPS/FedEx Delivery in 5-7 Days:
    Armen Living LCDXBAWABR26 Daxton 26" Swivel Counter Stool in Brown Leatherette & Walnut Finish
    The Daxton 26" Brown Faux Leather and Walnut Wood Counter Stool will complement the existing decor in your home and help elevate it to the next level. The Daxton features a 360-degree swivel function that allows you to keep the conversation going in every direction. The Daxton is also crafted with a ring footrest, meaning you can relax your feet regardless of the direction you decide to turn! The plush seat cushion is padded with high-density foam that will provide you with immense comfort. The Daxton is available in your color choice of Gray, cream, or brown faux leather with walnut wood or Gray faux leather with black wood. Standing behind our products: Armen living stands behind all products sold and gladly offers our customers a 1 year limited manufacturer warranty on all items. Our products are made from high quality materials that will last for many years to come.
    Features:
    • Full 360 degree smooth glide swivel function allows you to change directions with ease
    • Weight capacity: 250 lbs.
    • Bar height stools have a comfortable seat height of 30" & counter height stools of 26" seat height
    Dimensions: 20"W x 20"D x 36"H, Seat: 17"W x 17"D x 26"H, Back Height: 10", Leg Height: 23", Arm Height: 31"
    • Weight: 17.00
    • Weight Capacity: 250 lbs
    • UPC: 721535755622
    • Armen-LCDXBAWABR26
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Recently Viewed Products
    Write a review for Daxton 26" Swivel Counter Stool Brown Leatherette & Walnut Finish