Armen Fox 30" Bar Stool in Gray Leatherette & Walnut LCFOBAWAGR30
Thumbnail Filmstrip of Fox 30" Bar Stool in Gray Leatherette & Walnut Images
    Fox 30" Bar Stool in Gray Leatherette & Walnut
    Purchase Fox 30" Bar Stool in Gray Leatherette & Walnut
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE UP TO 10% OFF - CLICK HERE.
    Brand: Armen Living
    Shop The Entire Fox Collection!
    SKU: LCFOBAWAGR30
    Availability: IN STOCK
    Delivery and Options
    Free UPS/FedEx Delivery in 5-7 Days:
    Armen Living LCFOBAWAGR30 Fox 30" Bar Stool in Gray Leatherette & Walnut
    The Armen Living Fox mid-century barstool is a sophisticated and functional contemporary piece certain to enhance the aesthetic of the modern home. The Fox's frame and legs are made of a durable plywood while the back and seat are upholstered in gray leatherette. The modern barstool includes a metal footrest that allows for added comfort and style. The Fox is available in 26" counter and 30" bar height. The Fox is available in a black wood finish with black or grey faux leather upholstery or a walnut wood finish with cream, brown, or grey faux leather upholstery.
    Features:
    • Mid Century Modern bar stool
    • Beautiful walnut wood construction is topped with leatherette upholstery
    • Upholstered barstool with round back and footrest
    • Available in Gray or Cream with Walnut Wood
    • Comes with standard 1 year limited warranty
    • Assembly Required: Yes
    • NOTE: Fabric color and saturation may vary due to lighting and monitor/phone screen settings
    Dimensions: 16"W x 19"D x 38"H, Seat Height: 28.5", Seat Depth: 14", Seat Width: 16"
    • Weight: 15.00
    • UPC: 721535740581
    • Armen-LCFOBAWAGR30
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Complete the Collection!
    Recently Viewed Products
    Write a review for Fox 30" Bar Stool Gray Leatherette & Walnut