Real Flame Stratton Outdoor 5 Piece Sectional Sofa in Beechwood Aluminum & Oat Sunbrella® 13002-BCHW
    Stratton Outdoor 5 Piece Sectional Sofa in Beechwood Aluminum & Oat Sunbrella®
    Purchase Stratton Outdoor 5 Piece Sectional Sofa in Beechwood Aluminum & Oat Sunbrella®
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE 10% OFF NOW - CLICK HERE.
    Brand: Real Flame
    Shop The Entire Stratton Collection!
    SKU: 13002-BCHW
    Availability: IN STOCK
    Delivery and Options
    Average Delivery Time 2 to 3 Weeks:
    The Stratton outdoor sectional features a modular design that can be configured to your desired shape and size. Available as a 5 piece set consisting of three corner chairs and two armless chairs, individual chairs are also available for purchase allowing you to create an ideal arrangement of any size in your outdoor living space. This modern patio couch features an aluminum frame that is coated to look like natural wood so you can enjoy the aesthetic appeal of a wood like appearance while benefiting from the durability of a long lasting metal frame. The frame is weather and sun resistant and rustproof with a seatback accented with woven cord webbing. Included Sunbrella® cushions are weather, sun and mold resistant with removable covers for convenient maintenance and cleaning. Individual pieces arrive fully assembled, only needing to be connected with the included clamps that attach under the seat. At Real Flame® Company, we are committed to providing beautifully designed, safe, high quality indoor electric fireplaces, outdoor gas fire pits and fire tables, and outdoor furniture. Product Care: Clean with a damp cloth. Do not use abrasive cleaners. When not in use, store in a dry, covered location. Keep out of all extreme weather conditions. Cushion Care: Remove covers before cleaning. Hand Wash only. Hand wash in a mild solution of warm soapy water. Do not machine wash or dry clean. Rinse with clean water and dry thoroughly in the shade. Do not use chemical cleaning agents or solvents. Do not bleach. Store cushions in a dry area during periods of extended heavy rain to avoid soaking the fill material. Coordinates with the Real Flame® Stratton corner chair (13002C), armless chair (13002A), lounge chair (13191) and coffee table (13157). Disclaimers: Due to differences in monitor resolutions, actual color may differ from photo.
    Features:
    • Frame made of coated aluminum and woven cord webbing
    • Aluminum frame is coated to look like a natural wood pattern
    • Cannot be stained or painted
    • Frame is weather and sun resistant and rustproof
    • Premium Sunbrella® cushions made of foam with acrylic covers
    • Removable cushion covers with zipper closures
    • Cushions are weather, sun and mold resistant
    • 2000 hours UV resistant rated fabric
    • Leveling feet
    • Residential use only
    • Weight capacity: 240 lbs weight limit per chair
    • 1 year limited warranty
    • Matching pieces in this collection
    • Partial assembly required, no additional tools required
    Dimensions: 101"W x 101"D x 26.25" (frame) to 31.50" (with cushion)H, Seat Height: 10.50" (without cushion), Arm Height: 26.25", Back Cushion: Armless chair: 35" x 13.5" x 8. Corner chair: 25" x 13.5" x 8", Seat Cushion: Armless chair: 35" x 32" x 7", Corner chair: 32" x 32" x 7", Seat Back Height: 16", Internal Width Front to Back: 31.5"