Real Flame Fresno 72" TV Stand with Electric Fireplace in Dark Walnut Finish Wood G1200E-DW
Thumbnail Filmstrip of Fresno 72" TV Stand with Electric Fireplace in Dark Walnut Finish Wood Images
    Fresno 72" TV Stand with Electric Fireplace in Dark Walnut Finish Wood
    Purchase Fresno 72" TV Stand with Electric Fireplace in Dark Walnut Finish Wood
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE UP TO 10% OFF - CLICK HERE.
    Brand: Real Flame
    Shop The Entire Fresno Collection!
    SKU: G1200E-DW
    Availability: IN STOCK
    Delivery and Options
    Free UPS/FedEx Delivery in 5-7 Days:
    Real Flame G1200E-DW Fresno 72" TV Stand with Electric Fireplace in Dark Walnut Finish Wood
    Features:
    • Includes mantel, electric firebox, remote control, hardware, and 79" power cord
    • Constructed of solid wood, veneered MDF and powder coated steel
    • Heat output of 4,780 BTU's, Heating power: 120V/60Hz, 1500W, 12.5 amps
    • Provides supplemental heat for up to 1,000 sq ft
    • Multiple flame colors: orange, red-orange, white, blue, blue-white, and multicolor.
    • Various timer intervals ranging from 10 minutes to 9 hours
    • Fireplace mantel supports up to 100 lbs.
    • Thermal overload protection, CSA and FCC certified
    • ISTA 3A Certified
    • Available in Black, Dark Walnut, and White
    • Assembly Required
    • Due to differences in monitor resolutions, actual color may differ from photo
    • Wipe with dry cloth, Use standard glass cleaner for firebox face
    • 1 year limited warranty
    • Weight: 156.00
    • UPC: 752370120047
    • Real-Flame-G1200E-DW
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Recently Viewed Products
    Write a review for Fresno 72" TV Stand w/ Electric Fireplace Dark Walnut Finish Wood