World Interiors Artezia 72" Gathering Height Dining Table in Live Edge Walnut Finish & Iron ZWATGT72
Thumbnail Filmstrip of Artezia 72" Gathering Height Dining Table in Live Edge Walnut Finish & Iron Images
    Artezia 72" Gathering Height Dining Table in Live Edge Walnut Finish & Iron
    Purchase Artezia 72" Gathering Height Dining Table in Live Edge Walnut Finish & Iron
    FREE DELIVERY + NO SALES TAX* + PRICE MATCH!
    COUPON ALERT! SAVE 10% OFF NOW - CLICK HERE.
    Shop The Entire Artezia Collection!
    SKU: ZWATGT72
    Availability: OUT OF STOCK
    *More Coming ETA 7/22/2026 to 8/1/2026, Reserve Yours Now!
    Delivery and Options
    Average Delivery Time is 2 to 3 Weeks:
    World Interiors ZWATGT72 Artezia 72" Gathering Height Dining Table in Live Edge Walnut Finish & Iron
    It's Important to Note:
    Features:
    • Counter height gathering table made of solid acacia wood in walnut finish
    • Live edge top w/ uneven edges & butterfly joinery detailing
    • Trestle style iron legs and footrest in antique zinc finish
    • Assembly requires 2 persons and takes 20 to 30 minutes
    • 1 year limited manufacturer's warranty
    Dimensions: 72"W x 27"D x 36"H, Footrest from floor: 10", Distance of legs to end of table: 9.5", Legs: 23.5"W x 2"D x 34"H, Distance Between Legs: 46.5", Table Top Thickness: 2"
    • Weight: 223.20
    • UPC: 817725022886
    • World-Interiors-ZWATGT72
    Still unsure? We may be able to send you a swatch, please ask!
    ** Please Note: Some dimensions like seat height and arm height may be rounded up or down.
    Watch the Movie
    What Customers Are Saying
    No Reviews Yet, Be the First!
    Shipping Information
    GROUND - UPS - FEDEX
    LTL - FREIGHT - CURBSIDE / THRESHOLD - Scheduled Appointment
    Freight shipments are curbside delivery.
    WHITE GLOVE DELIVERY - Scheduled Appointment
    Complete the Collection!
    Write a review for Artezia 72" Gathering Height Dining Table Live Edge Walnut Finish Iron